Zaloguj
Zarejestruj
​
PL
​
Nasze nianiePraca dla niańOfertaBlogO nas

Podaruj

Dziecku

dwujęzyczność

Nasze nianiePraca dla niańOfertaBlogO nas
​

Czy można nauczyć dziecko języka obcego inaczej niż w szkole językowej lub na korkach?

ROZWÓJ DZIECKA

07 września 2021

Znajomość języka obcego otwiera przed każdym wiele nowych możliwości, np. porozumiewania się z tubylcami w czasie wakacji w innym kraju, czy czytania Szekspira lub Dostojewskiego w oryginale . Dlatego wielu rodziców intuicyjnie wyczuwa, że ich dzieci, na równi z nauką jazdy na rowerze, powinny poznawać język obcy. Zaczynają się wówczas zastanawiać w jaki sposób mogą zapewnić swoim dzieciom skuteczną naukę języka. Często pierwszą myślą, która przychodzi im do głowy jest zapisanie dziecka na zajęcia językowe. Większość z nas dorosłych właśnie w ten sposób poznawała tajniki języka obcego, ucząc się gramatyki i słownictwa przez kolejne semestry zajęć w różnych szkołach. Jednak czy ta metoda jest jedyną możliwą i tą najlepszą? Czy sprawdzi się w przypadku małych lub trochę starszych dzieci? Mamy dla Was inne rozwiązania, które można połączyć z dobrze znanymi zajęciami językowymi bądź stosować samodzielnie.

 

Zanurz swoje dziecko w języku

Brzmi zabawnie? ? To metoda, która polega na oswajaniu dziecka z językiem obcym poprzez codzienny kontakt z żywym językiem. Możesz zacząć z niej korzystać zarówno mając na pokładzie niemowlaka, jak też przedszkolaka lub starsze dziecko. Dzieci intuicyjnie i bezwysiłkowo uczą się języka obcego mając z nim regularny kontakt. Niemniej im młodsze dziecko, tym łatwiej będzie Ci wdrożyć tę metodę, ponieważ część starszaków, szczególnie na początku, może się buntować przy próbach przełączania się w domu na komunikację w nowym języku. Jednak systematyczność i konsekwencja może przynieść naprawdę zaskakujące efekty.

 

Z jakich pomocy i materiałów korzystać?

Właściwie możesz wybierać z całego katalogu dostępnych materiałów w danym języku obcym. Na początku poszukaj piosenek i rymowanek w tym języku. Część z nich możesz znaleźć nieodpłatnie w Internecie, w tym na YouTubie. Dzieci, zarówno te młodsze, jak i starsze, słuchając piosenek w języku obcym mogą osłuchać się z jego brzmieniem, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Dodatkowo piosenki, nie tylko dziecięce, mają w sobie jeden bardzo ważny element – refren. Jego powtarzalność sprawia, że dziecko szybko nabywa wrażenia, że zna dany utwór, a znane rzeczy wydają się dzieciom bliższe, jakby bardziej lubiane ? na szczególne wspomnienie zasługują tzw. piosenki akcji (action songs). Są to utwory, w których sam tekst można łatwo obrazować ruchem, np. pokazywać “głowa, ramiona, kolana, pięty…”, udawać odgłosy zwierząt itd. Dzięki takiej aktywności dziecko szybciej zapamiętuje dane słowa i wyrażenia, i kojarzy z konkretnym przedmiotem czy sytuacją. 

 

Do innych bardzo przydatnych materiałów należą wszelkiego rodzaju książeczki, bajki, komiksy. Samo czytanie z dzieckiem bądź dziecku w języku obcym może przynieść niesamowite efekty w postaci szybszego rozwoju mowy .Możesz skorzystać z obrazkowych książeczek bez słów i sam(a) lub wspólnie z dzieckiem “czytać” (wymyślać) różne historie w dowolnym języku. 

 

Kolejną sprawdzoną formą nauki języka w warunkach domowych jest oglądanie bajek, najlepiej wspólnie z dzieckiem, a potem rozmawianie o nich w języku obcym. Można wprowadzić dziecku zwyczaj, że bajki oglądamy wyłącznie w języku obcym. Oczywiście rodzaj bajki i czas ekranowy należy dopasować do wieku dziecka. Z bajek dzieci nie dość, że mogą nauczyć się naturalnych zwrotów, którymi posługują się rodzimi użytkownicy danego języka, to jeszcze mogą uczyć się języka kontekstowo, co ułatwia zrozumienie i zapamiętywanie. W czasie jazdy samochodem możecie natomiast skorzystać z płyt CD czy z audiobooków ze znanymi i lubianymi przez dziecko bajkami. Wiele kultowych bajek angielskich jest dostępnych właśnie w tej formie, np. Room on the Broom albo seria Frog and Toad. 

Co zrobić jeżeli dziecko próbuje wymusić zmianę języka na znany i bardziej wygodny język ojczysty? Nasz telewizor niestety często się psuje, bajki można na nim oglądać jedynie w języku angielskim albo w ogóle... Może Twój telewizor ma podobną przypadłość? ? 

 

Sam zacznij używać języka obcego w codziennych sytuacjach

Znasz język obcy, którego chcesz uczyć swoje dziecko? Wykorzystaj to! Jeśli, tak jak wielu rodziców nie czujesz się komfortowo mówiąc do swoich dzieci w innym języku, zacznij od wspólnego czytania. Następnie wprowadzaj opowiadania, krótkie rozmowy i inne aktywności. Z czasem sam(-a) poczujesz się swobodniej mówiąc w danym języku. Im częściej będziesz go używać w sytuacjach domowych, tym szybciej stanie się to dla Ciebie naturalne. Brakuje Ci słów? Na szczęście są inicjatywy, które mogą Ci bardzo ułatwić życie w tej kwestii ? Jedną z góru w tej dziedzinie jest English Speaking Mum i jej liczne materiały, które spoglądają na mnie z lodówki, z szafy i znad lustra ? Sięgam po nie chętnie, żeby znaleźć potrzebne w sytuacjach domowych zwroty w języku angielskim. To prawdziwa kopalnia wyrażeń i idiomów, gotowych do wykorzystania w trzech wersjach językowych – angielskiej, hiszpańskiej i niemieckiej. Englishspeakingmum tworzy też ciekawe kursy językowe, które pomogą Ci podłapać więcej codziennych zwrotów oraz słownictwa ze świata dzieci. Kurs znajdujący się obecnie w sprzedaży ma formę modułową i dostępny jest na Instagramie, więc możesz z niego korzystać w niemal każdej sytuacji, kiedy znajdziesz chwilę wolnego czasu. 

 

Skorzystaj ze wsparcia obcojęzycznej niani

Jeśli potrzebujesz czasu, żeby nabrać śmiałości w komunikacji w danym języku ze swoim dzieckiem lub po prostu potrzebujesz wsparcia innej osoby w zanurzeniu dziecka w języku obcym, możesz skorzystać z ciekawego rozwiązania, jakim jest zatrudnienie niani mówiącej w języku obcym. Taka osoba może spędzać czas z Twoim dzieckiem bawiąc się i rozmawiając z nim wyłącznie w tym języku, co powinno przynieść zadowalające efekty bardzo szybko. Najważniejsze, żeby niania przychodziła regularnie i konsekwentnie używała języka obcego. W przypadku dzieci, szczególnie małych, nieznany im język nie jest barierą, żeby dobrze się bawić w czyimś towarzystwie, wystarczy uśmiech i otwartość, a nauka przyjdzie niejako trochę przy okazji.

 

 

Nadal masz w sobie wątpliwości czy jesteś wystarczająco kompetentny, żeby uczyć swoje dziecko języka obcego? Przecież uczysz je jazdy na rowerze, wspólnie rysujecie i malujecie, śpiewacie i tańczycie. Czy czujesz się mistrzem we wszystkich tych aktywnościach? Z nauką języka obcego może być podobnie. Daj dziecku to, co możesz i tyle, ile jesteś w stanie, to i tak znacznie więcej niż nic ?

 

 

Justi

Mogą Cię zainteresować

Co zyskuje rodzina zatrudniając dwujęzyczną nianię

ROZWÓJ DZIECKA

18 czerwca 2021

Korzyści wynikające z zatrudnienia dwujęzycznej niani mogą być znacznie większe niż jedynie nauka języka obcego. Dwujęzyczna niania może bowiem stać się kolejnym oknem na świat dla Twojego dziecka. Wiele zależy od ustalonych pomiędzy rodzicami a nianią zasad oraz otwartości obu stron.
Nasze nianieOfertaBlogO nasKontakt
RegulaminPolityka prywatności