Zaloguj
Zarejestruj
​
PL
​
Nasze nianiePraca dla niańOfertaBlogO nas

Podaruj

Dziecku

dwujęzyczność

Nasze nianiePraca dla niańOfertaBlogO nas
​

6 wskazówek jak zbudować dobrą relację z nianią

PRACA NIANI

09 czerwca 2021

Zatrudniłaś(-łeś) nianię i zastanawiasz się co dalej? Znalezienie niani jest ważnym etapem, czasami wydaje się, że najtrudniejszym, ale to nie koniec Twoich wysiłków w trosce o to, by Twoje dziecko jak najbardziej skorzystało z czasu spędzonego z nianią. To jak niania czuje się w Twojej rodzinie, jak Ty ją postrzegasz, traktujesz i mówisz do niej ma bezpośrednie przełożenie na relację niani z dzieckiem. Dlatego bardzo ważne jest również to, żeby sam(i) rodzic(e) zbudował(-li) dobrą relację z nianią. Na dobry początek bądź szczery, pozytywny, ustal jasne reguły i dużo rozmawiaj. Ale nie o nowym cyklu serialu kryminalnego czy przepisie na najlepsze ciasto, ale o Twoich spostrzeżeniach i oczekiwaniach, obowiązujących zasadach, wyznaczaniu granic i potrzebach dziecka. Na co zwrócić szczególną uwagę chcąc zbudować i utrzymać dobrą relację z nianią? 

 

  • Dobra komunikacja to podstawa. Twoje oczekiwania, zwłaszcza co do zakresu obowiązków i reguł obowiązujących w domu, powinny być jasno określone na samym początku. Jeśli chodzi o sposób zajmowania się dzieckiem, w miarę upływu czasu i Twoich kolejnych obserwacji / spostrzeżeń, jasno komunikuj co wymaga zmiany i sugeruj jak określone rzeczy niania mogłaby udoskonalić. Bądź również otwarta(-ty) na problemy sygnalizowane przez nianię i na bieżąco je omawiaj. Brak właściwej komunikacji jest jednym z najczęstszych powodów rezygnacji z pracy przez dobre nianie.

 

  • Równowaga między autonomią a kontrolą. Traktuj nianię jak partnera w dyskusji i procesie wychowania dziecka, a nie wykonawcę Twoich zawsze słusznych poleceń i zaleceń. Daj niani trochę autonomii, a rezultaty mogą przerosnąć Twoje oczekiwania. Zazwyczaj istnieje więcej niż jeden sposób na wykonanie określonej czynności, a Twój wcale nie musi być tym najlepszym. Jeśli niania ma duże doświadczenie w opiece nad dziećmi, może mieć wypracowane skuteczne sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach z dzieckiem, a Ty możesz na tym tylko skorzystać i nauczyć się od niej czegoś nowego. Pozwól niani podejmować decyzje, zwłaszcza w drobnych sprawach. Mikro-zarządzanie nie jest pożądane w relacji przełożony-podwładny w żadnej branży, w przypadku niani Twojego dziecka również takie podejście nie wydaje się korzystne. Ciągłe pouczanie niani, zwracanie jej uwagi i wtrącanie się we wszystko jest ewidentnym dowodem nadmiernej kontroli i braku zaufania, więc po co zatrudniłaś(-łeś) osobę, której nie darzysz lub nie chcesz obdarzyć zaufaniem? Obserwując Twoje nastawienie, dziecko również nie będzie ufać niani i co za tym idzie nie będzie czuć się bezpiecznie w jej (jego) towarzystwie.

 

  • Trzymaj się umowy. Niezależnie od tego czy zawarliście umowę o pracę czy ustnie zgodziliście się co do warunków współpracy, trzymaj się poczynionych ustaleń. Twój późniejszy powrót do domu z powodu wyjątkowej sytuacji w pracy czy na drodze jest do zaakceptowania, jeśli zdarza się rzadko, ale ciągle powtarzające się późniejsze powroty, i to bez wcześniejszego uprzedzenia i dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu potrafią wyprowadzić z równowagi nawet stoika. Niania ma również swoją rodzinę albo swoje prywatne plany na dany dzień, więc szanuj jej (jego) czas i prywatność tak jak oczekujesz tego od innych w stosunku do siebie. Bycie dyspozycyjnym też ma swoje granice. Kolejna ważna rzecz dotyczy zakresu obowiązków. Jeśli umówiłaś się z nianią, że ma opiekować się dzieckiem i spędzać z nim czas, to nie oczekuj, że będzie gotował(a) dziecku obiady i robił(a) zakupy na drugie śniadanie. To czy zatrudniasz nianię po to, żeby głównie spędzał(a) z dzieckiem czas i wspierał(a) jego rozwój czy po to, żeby oprócz opieki nad dzieckiem przejęła(-jął) część obowiązków domowych zależy od Ciebie i Twoich potrzeb, ale takie rzeczy ustala się na etapie poszukiwania niani, a nie przemyca ukradkiem później. Niektóre nianie są cudownymi pedagogami i animatorami zabaw, ale nie są zainteresowane pracą, która wykracza poza zajmowanie się samym dzieckiem i mają do tego prawo. Czy nie doprowadzają Cię do frustracji sytuacje, w których Twój szef dokłada Ci w miarę upływu czasu nowych obowiązków, często z innego obszaru niż Twój dotychczasowy obszar specjalizacji, i oczekuje, że wykonasz je wszystkie w tej samej jednostce czasu, za to samo wynagrodzenie i jeszcze z uśmiechem na ustach? Jeśli chcesz wprowadzić jakieś zmiany do Waszej umowy, porozmawiaj najpierw o tym z nianią i ustalcie nowe reguły gry, które odpowiadają obu stronom.

 

  • Daj przestrzeń niani i dziecku. Jeśli pracujesz w domu, w miarę możliwości odseparuj się fizycznie od miejsca zabaw. Jest to szczególnie ważne w dobie epidemii, w której wielu rodziców pracuje z domu. Pozwól skupić się niani na jej pracy, czyli zajmowaniu się Twoim dzieckiem, a nie na ciągłym uważaniu, żeby nie przeszkadzać w Twojej pracy. Sama praca niani w trakcie obecności rodzica w domu nie jest łatwym zadaniem i nie wszystkie nianie godzą się na taki układ, więc nie utrudniaj dodatkowo tej sytuacji. Poza tym dla samego dziecka, szczególnie małego, taka sytuacja jest dość niezrozumiała, bo skoro ma Cię w zasięgu wzroku, to oczekuje, że będziesz dla niego dostępny i nie rozumie dlaczego nie możesz angażować się w żadne aktywności z jego udziałem. 

 

  • Trudnych rozmów nie odkładaj na później. Rozwiązuj ewentualny problem z nianią od razu, rozmawiaj z nią o tym co Cię niepokoi bezpośrednio po incydencie, który spowodował Twój niepokój. Nie pozwól, żeby niewyjaśniona sytuacja zatruwała Waszą relację, zwłaszcza, że czasem nasza percepcja czy interpretacja danego zachowania / sytuacji nieskonfrontowana z drugą stroną może prowadzić do niepotrzebnego wyolbrzymiania problemu w naszej głowie. O trudnych sprawach rozmawiaj bez obecności dziecka i nie na dwie minuty przed wyjściem niani do domu.

 

  • Wdzięczność wzmacnia każdą relację. Okazuj niani wdzięczność za jej czas i zaangażowanie poświęcone Twojej rodzinie. Zwykłe „dziękuję” ma wielką moc w budowaniu relacji nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Dziękowanie komuś sprawia, że poprawia się nasze samopoczucie, a obdarowanemu wdzięcznością robi się nie tylko przyjemniej, ale czuje się też szczęśliwszą osobą. Zajmowanie się cały dzień dzieckiem to naprawdę trudna praca, więc pokaż niani, że to widzisz i doceniasz. Każdy lubi pozytywny feedback, więc nie stroń od niego w sytuacji, gdy niania na niego zasługuje. Jeśli zauważysz, że niania wykonuje jakieś extra zadania ponad to na co umówiliście się, doceń to proponując jej wcześniejsze wyjście do domu w piątek po południu lub oferując jej dobry lunch. Choć wydaje się, że w mówieniu „dziękuję” nie ma nic trudnego, to badania pokazują, że okazywanie wdzięczności nie jest domeną Polaków. Mamy problem z w wypowiadaniem słowa dziękuję na co dzień, zwłaszcza w stosunku do pracowników. Masz okazywać wdzięczność pracownikowi za to co powinien normalnie wykonywać w ramach swoich obowiązków? Właśnie tak. Pokaż, że jego praca jest dla Ciebie ważna, bardzo ją szanujesz i doceniasz nie tylko efekty, ale i włożony wysiłek.

 

Zbudowanie dobrej relacji wymaga czasu i zaangażowania obu stron. Stawka w tej grze jest jednak wysoka, bo chodzi o dobro i szczęście Twojego dziecka. Jeśli jesteś bardzo zadowolona(-ny) ze swojej niani, spraw żeby on(a) też był(a) zadowolona z pracy u Ciebie. Inaczej może odejść, a znalezienie kolejnej niani dobrze pasującej do Twojej rodziny i wzorowo dbającej o Twoje dziecko nie będzie łatwym zadaniem.

   

Gati

Mogą Cię zainteresować

Co warto omówić z nianią na początku współpracy?

PRACA NIANI

22 listopada 2021

Zastanawiasz się jakie tematy warto omówić na pierwszych spotkaniach z nianią, aby Wasza współpraca była jak najlepsza? Nie masz czasu na przygotowanie specjalnej listy co niania powinna robić, a czego raczej unikać w trakcie opieki nad Twoim dzieckiem? Poznaj listę kwestii, których uzgodnienie na początku współpracy z nianią sprawi, że ze spokojnym sumieniem pozostawisz dziecko pod jej opieką.

Co może Cię zaskoczyć we współpracy z obcojęzyczną nianią?

PRACA NIANI

21 lipca 2021

Zatrudniając nianię obcojęzyczną często decydujesz się na współpracę z osobą pochodzącą z innego kraju, a co za tym idzie wywodzącą się z innej kultury. Zobacz jakie sytuacje mogą Cię zaskoczyć i dowiedz się jak najlepiej przeciwdziałać potencjalnym nieporozumieniom.
Nasze nianieOfertaBlogO nasKontakt
RegulaminPolityka prywatności